MENÜ

İade ve İptal Politikası

İade işlemini nasıl yapabilirim?
Satın aldığınız ürünü, siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünler kullanılmamış ve paketi zarar görmemiş olmalıdır. Ürünleri ve faturasını, faturanın arkasında bulunan iade formunu doldurduktan sonra, teslim aldığınız kargo firması ile ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Eğer faturanızı kaybettiyseniz, "Siparişlerim" sayfasından siparişinizi bularak "Sipariş Faturası" linkinden faturanıza ulaşıp yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

 

İade ücreti kredi kartıma ne zaman yansır?
İade kargonuz ulaştıktan sonra size bir bilgilendirme e-postası gönderilir. Ürün kontrolü tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde iadeniz için bankanıza talimat verilerek, ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza para iadesi yapılır. İade işleminiz yapıldığında e-posta ve SMS ile bilgilendirilirsiniz.

 

Siparişimi kaç günde iade edebilirim? Satın aldığınız ürünü, siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde, faturanızda bulunan iade bölümünü doldurarak ürün teslim aldığınız kargo firması ile ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. Eğer ürünün faturası kurumsal ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmiş bir "İade Faturası" ile birlikte göndermeniz gerekir. Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iadeleri, "İade Faturası" kesilmediği takdirde tamamlanamaz.

 

Hangi ürünlerin iadesi yapılamaz? Tek kullanımlık, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme olasılığı taşıyan ürünlerin iadesi kabul edilmez. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri (sağlık nedenleri ile), iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD, kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. Ürün, varsa hediyesi ve tüm aksesuarları ile birlikte orijinal paketiyle gönderilmelidir.

 

İptal işlemini nasıl yapabilirim?
Siparişinizi iptal etmek için [email protected] adresine 7/24 e-posta gönderebilir veya 0850 303 86 66 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

 

Siparişim iptal veya iade edildiğinde kredi kartı puanıma ne olur?
Sipariş bedelinin bir kısmı Parapuan bir kısmı para olarak alınıyorsa, kısmı iadeler de ilk önce para daha sonra Parapuan olarak iade edilmektedir.

 

İptal ettiğim ürünlerin siparişini yeniden aktif hale getirebilir miyim?
Maalesef hayır. İptal edilen siparişler tekrar aktif hale getirilemez. Kampanya devam ediyor ise beğendiğiniz ürün için yeni bir sipariş oluşturabilirsiniz.

YUKARI